Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kauza Putna: Jmenuje, nebo může jmenovat?

21. 05. 2013 14:29:59
Nechci se tu vyjadřovat k etickému rozměru kauzy docenta Putny, jiní k němu toho již řekli dost. Doplním jen navýsost stručně rozměr právní. Prezident totiž i z právního hlediska doc. Putnu profesorem jmenovat musí.

V české legislativě se ustáleně užívají dvě různé formulace pro určení toho, co jakýkoliv orgán veřejné moci má udělat. Buď se říká, že orgán např. někoho jmenuje, něco udělí, povolí nebo zastaví, nebo že může jmenovat, udělit povolit, zastavit atd. Zatímco v druhém uvedeném případě má daný orgán na výběr, zda své pravomoci využije nebo nikoliv, v tom prvním jednoduše musí udělat, co zákon říká.

Povšimněme si přitom, že formulaci orgán musí jmenovat (udělit, povolit atd.) zákony nepoužívají. Je to výraz prastaré kurtoazie, která by takovou formulaci chápala jako urážku daného orgánu. Naznačovala by totiž, že by snad daný orgán mohl být k zákonu natolik neloajální, že by svou činností nezjednal zákonem požadovaný stav, pokud mu to zákon výslovně nepřikáže. A to je – nebo alespoň bylo v době, ze které tento zvyk pochází – nemyslitelné.

Tohoto jazykového zvyku se samozřejmě drží i zákon o vysokých školách. I ten na řadě míst uvádí, že daný orgán (ministerstvo, vědecká rada, děkan rektor) může něco učinit (např. § 72 odst. 6: „V uměleckých oborech může příslušná vědecká rada prominout uchazeči o habilitaci požadavek vysokoškolského vzdělání.“), jinde, že to učiní.

Obzvláště jasně pak to, že oznamovacím způsobem zákon vyjadřuje povinnost něco učinit, plyne z § 72 odst. 11: „Návrh na jmenování docentem postoupí vědecká rada rektorovi. Nesouhlasí-li rektor s návrhem, předloží jej se svým odůvodněním vědecké radě vysoké školy, která jej projedná a tajným hlasováním se usnáší, zda uchazeč má být jmenován docentem. Nezíská-li návrh na jmenování většinu hlasů všech členů vědecké rady, platí, že se řízení zastavuje. V opačném případě rektor docenta jmenuje.“ Pokud bychom formulaci poslední věty „rektor docenta jmenuje“ vyložili tak, že je na jeho libovůli, zda tak učiní, nedával by postup v tomto ustanovení upravený žádný smysl.

Pohlédneme-li pak do § 73, který upravuje náš případ, dočteme se tu: „Profesora pro určitý obor jmenuje prezident republiky na návrh vědecké rady vysoké školy podaný prostřednictvím ministra.“ Není tedy o čem debatovat. Dostal-li prezident návrh vědecké rady na jmenování doc. Putny podaný prostřednictvím ministra, nemá žádnou jinou možnost, než doc. Putnu profesorem jmenovat, ať se mu to líbí, nebo ne. Zákon mu to ukládá.

Panu prezidentovi nejspíš nelze vyčítat, že právě uvedené neví. Že to ale neví ani žádný z právníků, kterými je obklopen, mne poněkud šokuje: patří to k triviu, které musí znát každý student prvního ročníku právnické fakulty.

Nejhorší ovšem je, že se již objevili poslanci, kteří navrhují, aby byl zákon o vysokých školách změněn tak, že by panu prezidentovi „pravomoc rozhodovat o jmenování profesorů odejmul“. Zřejmě si to představují tak, že by se uvedená formulace pozměnila na „profesora musí jmenovat prezident republiky“. To by ovšem otevřelo bránu do právního pekla: každému jinému orgánu veřejné moci by se tím totiž otevíral prostor k totožnému argumentu a rázem by veřejná moc nebyla povinována vůbec ničím. Věřme, že se to nestane.

Autor: Robert Pelikán | úterý 21.5.2013 14:29 | karma článku: 38.58 | přečteno: 5913x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Beata Krusic

Jednotlivosti- fascinující až do krajnosti

Každý jedinec je velkým neopakovatelným originálem. Baví mě sledovat detaily, drobnosti, jednotlivé nuance, které zdánlivě mohou vypadat docela bezvýznamné a přitom právě ony jsou tím, co utváří jistou atraktivitu a jedinečnost.

22.8.2017 v 21:42 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 46 | Diskuse

Jan Dvořák

ODS vsadila na totální vítězství ve volbách

Sociální demokracie, tolik vysmívaná, že při svých chabých preferencích už raději nestáhla kalhoty před volebním brodem a stále počítá s vítězstvím, má teď stejně zarputilého konkurenta jako je ona, s týmž cílem – ODS.

22.8.2017 v 21:42 | Karma článku: 5.04 | Přečteno: 129 | Diskuse

Pavel Kolář

Volby v několika číslech

V České republice je zhruba 8 425 000 lidí, jenž mají volební právo pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

22.8.2017 v 13:43 | Karma článku: 14.20 | Přečteno: 456 | Diskuse

Aleš Merta

Čeští piráti na vlnách liberalismu

Minulý týden vypluli čeští Piráti, tedy spíše vyjeli, ke zteči hradeb poslanecké sněmovny. Předvolební průzkumy jim dávají solidní šance, ale čeká je těžká konkurence, protože ve vodách ve kterých loví své voliče, je rybářů již ..

22.8.2017 v 13:23 | Karma článku: 8.18 | Přečteno: 470 | Diskuse

Ivan Bednář

Nedůvěryhodný Janda cenzorem?

Začínáme být posedlí sestavováním seznamů. Jakoby se vracely staré časy totalitního režimu, který měl seznamy skoro na všechno. StB mělo seznam nepohodlných lidí, Mototechna pořadník na příděl aut, OPBH na příděl bytů.

22.8.2017 v 11:52 | Karma článku: 35.22 | Přečteno: 1011 | Diskuse
Počet článků 48 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3983
Právník, který věří tomu, že právo je cesta ke spravedlnosti.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.