Kolik stojí svoboda

21. 06. 2012 15:25:54
Nedávný průzkum Člověka v tísni mezi českými středoškoláky ukázal, že „20% studentů si myslí, že se za minulého režimu žilo lépe a pětina dětí nevidí mezi dnešní dobou a dobou před dvaceti lety rozdíl“. Autoři průzkumu uzavírají svůj komentář tím, že „problém je v dnešní výuce dějepisu“. Obávám se, že skutečný problém je jinde.

Jistě, z odpovědí je patrné, že naši středoškoláci mají poněkud pokřivený obraz o ekonomických a sociálních poměrech, které za komunismu panovaly. Že nevědí, jak se zdůrazňuje v internetových diskusích k tomuto tématu, že se stály fronty na banány a toaletní papír, že se žilo v neopravovaných a padajících domech, že se na dovolenou dalo jet leda tak do Jugoslávie či Bulharska. To podstatné ale vědí: „Ve svých odpovědích teenegeři v rozmezí od patnácti do dvaceti let charakterizovali bývalé Československo nejčastěji jako "nedemokratický tvrdý režim, kde docházelo k omezování občanských svobod". Studenti si tuto dobu také spojují s vládou komunistů a potlačováním lidských práv.

Podle výzkumu i reakcí na něj by se zdálo, že Charta 77 byla hnutím prosazujícím zvýšení produkce toaletního papíru a sametová revoluce byla ve skutečnosti revolucí banánovou. Že nesvoboda a potlačování lidských práv byly v tomto kontextu něčím zcela bezvýznamným. Za svobodu si přece nic nekoupíš, dočtu se zajisté za chvíli v diskusi pod tímto blogem.

Za svobodu si nic nekoupíš, můžeš ji ale prodat. A na co si ji cení nemalá část našich středoškoláků, teď již víme: na dobré důchodové zabezpečení a jistotu zaměstnání. To jsou totiž ta pozitiva, která uvádějí, když odůvodňují, proč že se dříve žilo lépe.

Nemám rád klišé o konzumní společnosti. Přece ale myslím, že společnost, poměřující svět jen tím, co si v něm lze koupit, není dobrá. Že lidé se v ní sami redukují na pouhé požírače. A to se pak nijak neliší od zvířat.

Krásně to řekl primář Koza v rozhovoru, který poskytnul pár dní před svou smrtí: „Kupříkladu včera jsem zažil zvláštní věc. Udělali tu golfový turnaj, a že prý naší nadaci něco věnují. Tak jsem tam jel. A viděl jsem společnost lidí vzdělaných, movitých, na terase stály ty vozíky s tyčkami, které do té krásné krajiny vůbec nepatřily, a za námi házel barman ve vzduchu koktejly. To byl najednou tak jiný svět, že jsem si připadal jako ve Felliniho surrealistickém filmu. A tam jsem si upevnil názor, že bych nežil jinak. Ta skupina těch lidí neměla nic. Jen ten vozík s holemi. Jsou vzdělaní, dobře postavení, hrají to divadlo na velké kamarády, ale vnitřně je tam prázdno. Tak takhle bych nechtěl žít.

A tak myslím, že problém opravdu není v dnešní výuce dějepisu. Je ve výuce občanské nauky.

Autor: Robert Pelikán | čtvrtek 21.6.2012 15:25 | karma článku: 26.57 | přečteno: 2038x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Ivana Jirmářová

Botoxem k psychopatii

Když se řekne botox, člověk by si řekl, že se jedná především o řešení estetické stránky vzhledu člověka. Víte ale, co všechno může ovlivnit?

23.7.2019 v 11:53 | Karma článku: 5.35 | Přečteno: 128 | Diskuse

Mária Tvrdoňová

Youtube zaradilo video 10 Božích prikázaní ku pornografii a násiliu.

Keď pred pár týždňami začali americkí senátori vyšetrovať predstaviteľov big tech spoločností kvôli cenzúre konzervatívcov, bola som si istá, že táto kauza zaplaví titulky médií.

23.7.2019 v 10:03 | Karma článku: 14.57 | Přečteno: 363 | Diskuse

Petr Šindelář

Kde je zapsán recept na úspěšné vyléčení našeho zdravotnictví?

Hnutí ANO se zatím mnoho plánů splnit nepodařilo. Chce-li Babišova vláda pracovat jinak, bude užitečné změnit ministerstvům sídla a třeba celý tým zdravotnictví posadit na zbývající dva roky rovnou do areálu známé nemocnice...

23.7.2019 v 9:52 | Karma článku: 7.40 | Přečteno: 143 | Diskuse

Jan Dvořák

Odpustit jeden den kriminálu za hodinu veřejně prospěšných prací je vrchol humanismu

Legální „trik“, který ex fotbalistovi Řepkovi umožní, aby po pár měsících ve vězení velmi předčasně vyšel na svobodu díky tomu, že mu výhodným koeficientem započítají do trestu veřejně prospěšné práce, nenechá spát smolařům.

23.7.2019 v 9:25 | Karma článku: 21.52 | Přečteno: 472 | Diskuse

Vlastimil Nesrsta

Lajkování lelků

Česká republika bude v příštím roce hostit Mistrovství Evropy v chytání lelků. V těžké konkurenci, hlavně jihoevropských zemí, nám nakonec k vítězství dopomohl fakt, že naše politická opozice celé dny jenom vzorně sedí a spí.

23.7.2019 v 9:00 | Karma článku: 7.18 | Přečteno: 89 | Diskuse
Počet článků 48 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4013
Právník, který věří tomu, že právo je cesta ke spravedlnosti.

Najdete na iDNES.cz