Haló, tady Kalousek

17. 07. 2012 13:58:49
To, co se v současné době děje kolem telefonátů ministra Kalouska přesahuje hranice představivosti natolik, že se o tom člověku snad ani nechce psát. Jedna věc tu ale za pozornost přece stojí.

Je to podivně nekonzistentní Kalouskova obrana (ve které mu stále zdatněji sekunduje i premiér Nečas). V reakci na zprávu o prvním telefonátu totiž Kalousek vyzval nebohého adresáta, aby obsah hovoru dokázal. U druhého telefonátu pak totéž učinil sám pan premiér.

V obou případech tedy členové naší vlády vyzývali k tomu, aby si adresáti své hovory nahrávali, jinak půjdou minimálně „šlapat chodník“ (bude-li tedy GIBS alespoň natolik nezávislá, aby Kalouskovy podněty odložila jako nesmyslné). To je samo o sobě problematické a dále to podporuje atmosféru, která tu zavládla už po případu Kořistka. Atmosféru, ve které se člověk bojí cokoliv říci, neboť nemůže-li své tvrzení podpořit pevnými důkazy, stihne jej trest. Jako by pouhé slovo čestného člověka nebylo dostatečným důkazem, míněno tedy v rovině lidské, nikoliv nutně též v rovině právní. O tom, jak tato atmosféra prospívá lidem, kteří tam, kde nejsou svědci, říkají, co by říkat neměli, zbytečno mluvit.

Ještě mnohem zajímavější je ale to, jak se Nečas a Kalousek k pořizování nahrávek stavěli ještě před pár měsíci. To Nečas prohlásil: „Svět nahrávek není mým světem. Aby ovlivňoval a řídil politiku, to považuji za naprosto neuvěřitelné... To se děje jenom na měsíci jménem Věci veřejné“. A při jiné příležitosti zase řekl: „Považuji za nepřijatelné používání estébáckých metod a vzájemné nahrávání politiků.“ A nejinak to viděl i ministr Kalousek: „Kdyby snad k takovému rozhovoru kdy došlo, tak by byl podle etického kodexu Věcí veřejných důsledně fízlovsky nahrán a už dávno zveřejněn, což se nestalo. Fízlovskými praktikami Věcí veřejných já se zabývat nechci, přiznám se, že se mi z nich zvedá žaludek.

Změnili pánové názor? Nikoliv. Poslanec Skokan se evidentně na svůj telefonát s Kalouskem připravil a nahrávání zapnul. Co na to pan ministr? „To, co dnes pan poslanec Skokan předvedl na mikrofon, je z mého pohledu naprosté lidské dno a vrchol trapnosti.

Vzkaz je tedy jasný. Pokud chcete hovořit o tom, co se stalo beze svědků (ale jsou vlastně svědci důkaz?), a nemáte nahrávku, mlčte. Pokud máte nahrávku, mlčte také. Protože ve státě, kde vám politik nemůže vyhrožovat nebo vám nabízet úplatek, aniž by to druhý den bylo v novinách, se politika dělat nedá. Nebo tedy přesněji to, co si zřejmě tito pánové pod slovem politika představují.

Autor: Robert Pelikán | úterý 17.7.2012 13:58 | karma článku: 40.84 | přečteno: 5778x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Kateřina Lhotská

„Stop Babiš“ není program, pane Fialo...

ODS se rozhodla, že osloví politické subjekty „konzervativně liberálního“ zaměření a nabídne jim spolupráci před parlamentními volbami 2021 s cílem porazit ANO Andreje Babiše. Jak je vidět, někteří se zkrátka nepoučí...

23.7.2019 v 9:01 | Karma článku: 43.26 | Přečteno: 3464 | Diskuse

Jan Bartoň

Boris Johnson horší Trumpa

Progresivní americké médium The New York Times uveřejnilo těsně před koncem hlasování o novém předsedovi britské Konzervativní strany článek o Borisi Johnsonovi. Je to dehonestující stať ala komentáře o Donaldu Trumpovi.

23.7.2019 v 8:00 | Karma článku: 25.91 | Přečteno: 456 | Diskuse

Michal Vimmer

Fiala a drzý papoušek

Pan profesor tráví zasloužené prázdniny ve své fialové ponorce ODS2 na Príglu a přemýšlí, který volební trhák nasadí do titulků Babišovin hned 1. září, když tu začne fialový papoušek skandovat: Trrrrikolórrra ! Trrrrrikolórrra!

23.7.2019 v 7:53 | Karma článku: 25.93 | Přečteno: 897 | Diskuse

Martin Braun

007 ženská, Thor ženská a LGBT Marvel - filmový průmysl se zbláznil

A to asi doslova a do písmene. Tedy ne samotný průmysl ale jeho vůdcové a producenti a tvůrci, prostě všichni kdo se kolem toho pohybují.

23.7.2019 v 5:23 | Karma článku: 38.45 | Přečteno: 2635 | Diskuse

Jan Ziegler

Není důvod oslavovat levicovou aktivistku a pašeračku lidí

Vážně nerozumím tomu, že někdo jásá nad kapitánkou Carolou Racketeovou z lodi Sea-Watch 3, která podle mého názoru zešílela, když prohlásila, že chce do Evropy dopravit na půl milionů ekonomických migrantů.

22.7.2019 v 17:59 | Karma článku: 38.93 | Přečteno: 1228 | Diskuse
Počet článků 48 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4013
Právník, který věří tomu, že právo je cesta ke spravedlnosti.

Najdete na iDNES.cz