O možnosti odvolat premiéra čili o právnících a vykladačích

5. 02. 2013 8:45:00
Krátce po volbě prezidenta se v médiích objevil kýmsi vypuštěný zkušební balonek zkoumající variantu, že by prezident z vlastní iniciativy odvolal premiéra. Jakkoliv se takový nápad dočkal z řady stran rázných odmítnutí, objevily se i názory opatrně takovou variantu podporující. A v rukou novinářů je rázem věc nejasná a „přou se o ni právníci“.

Právníci se o ni nepřou.

Prezident nemůže odvolat premiéra a nemůže si ani jen tak odvolat vládu, stejně jako nemůže jen tak rozpustit Poslaneckou sněmovnu. Premiér Nečas přiléhavě nazval takovou variantu ústavním pučem.

Náš ústavní systém je systémem parlamentním, nikoliv prezidentským či poloprezidentským. Přečteme-li si Ústavu celou, jak správně nabádá Petr Pithart, nemůžeme o tom mít pochyb. A v parlamentním systému odvolávat vládu či rozpouštět parlament prezident na základě vlastního rozhodnutí nemůže.

Víme-li to, správně vyložíme i onen čl. 62, který skutečně říká stejně tak, že prezident „rozpouští Poslaneckou sněmovnu“, jako to, že „jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády a přijímá jejich demisi, odvolává vládu a přijímá její demisi“. Jak řečeno, nic z toho nemůže udělat v jiných případech, než v těch, které Ústava na jiných místech přesně vypočítává. Bylo snad možné onen čl. 62 zformulovat jednoznačněji, dodat tam něco jako „ve stanovených případech“. Jenže tak se ústavy nepíší. Ústavy se píší co nejjednodušeji, nejúsporněji. Jejich autoři očekávají, že text bude vykládán s respektem a v dobré víře.

Ostatně, i kdyby byla naše Ústava formulována podrobněji, stejně by to nakonec nepomohlo. Ústava a vůbec všechny zákony jsou psány přirozenými jazyky, které vždy, ať už je formulace sebelepší, umožňují různé porozumění psanému textu. Tak pokyn „strouhejte týden staré housky“ lze při dostatečně špatné vůli vyložit také tak, že mám nějaké housky strouhat týden. Nebo, jako ve vtipu, který jsem viděl nedávno, „oko za oko“ může také být vykládáno jako povinnost odčinit vypíchnutí oka alespoň okem volským.

Umění vyložit text zákona tím správným způsobem je tím opravdovým uměním práva. Je to umění nalézt skutečný smysl toho, co zákonodárce chtěl říci. Někdy (nikoliv zrovna v tomto případě) to není vůbec jednoduché. Je třeba znát jednotlivé právní instituty a jejich vazby, historii normy, její kontext a řadu dalších věcí. A zejména je nezbytné se upřímně snažit nalézt onen skutečný smysl, nikoliv sofistickou zástěrku falešné legitimity pro to, co se mi zrovna hodí.

Kdo hledá to první (a má pro to potřebné znalosti), je právník. Kdo to druhé, prachsprostý vykladač. Je smutnou realitou, že řada takových vykladačů nosí v kapse diplom z právnické fakulty. A pak se v tom, novináři, vyznej.

Autor: Robert Pelikán | úterý 5.2.2013 8:45 | karma článku: 26.28 | přečteno: 1680x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Kateřina Lhotská

„Stop Babiš“ není program, pane Fialo...

ODS se rozhodla, že osloví politické subjekty „konzervativně liberálního“ zaměření a nabídne jim spolupráci před parlamentními volbami 2021 s cílem porazit ANO Andreje Babiše. Jak je vidět, někteří se zkrátka nepoučí...

23.7.2019 v 9:01 | Karma článku: 43.02 | Přečteno: 3338 | Diskuse

Jan Bartoň

Boris Johnson horší Trumpa

Progresivní americké médium The New York Times uveřejnilo těsně před koncem hlasování o novém předsedovi britské Konzervativní strany článek o Borisi Johnsonovi. Je to dehonestující stať ala komentáře o Donaldu Trumpovi.

23.7.2019 v 8:00 | Karma článku: 25.64 | Přečteno: 449 | Diskuse

Michal Vimmer

Fiala a drzý papoušek

Pan profesor tráví zasloužené prázdniny ve své fialové ponorce ODS2 na Príglu a přemýšlí, který volební trhák nasadí do titulků Babišovin hned 1. září, když tu začne fialový papoušek skandovat: Trrrrikolórrra ! Trrrrrikolórrra!

23.7.2019 v 7:53 | Karma článku: 25.66 | Přečteno: 885 | Diskuse

Martin Braun

007 ženská, Thor ženská a LGBT Marvel - filmový průmysl se zbláznil

A to asi doslova a do písmene. Tedy ne samotný průmysl ale jeho vůdcové a producenti a tvůrci, prostě všichni kdo se kolem toho pohybují.

23.7.2019 v 5:23 | Karma článku: 38.27 | Přečteno: 2557 | Diskuse

Jan Ziegler

Není důvod oslavovat levicovou aktivistku a pašeračku lidí

Vážně nerozumím tomu, že někdo jásá nad kapitánkou Carolou Racketeovou z lodi Sea-Watch 3, která podle mého názoru zešílela, když prohlásila, že chce do Evropy dopravit na půl milionů ekonomických migrantů.

22.7.2019 v 17:59 | Karma článku: 38.91 | Přečteno: 1218 | Diskuse
Počet článků 48 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4013
Právník, který věří tomu, že právo je cesta ke spravedlnosti.

Najdete na iDNES.cz