Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Úplatky v otázkách a odpovědích

Otázka, zda je poskytnutí místa v orgánu obchodní společnosti úplatkem, rozpoutala debatu tak zuřivou, že už se v ní nejspíše nevyzná vůbec nikdo. Pokusme se to zlepšit po americku: formou otázek a odpovědí. Objeví-li se nové zajímavé otázky v diskusi pod článkem, budu se snažit blog průběžně doplňovat. Takže: "Stay tuned!"

1. Může být podle českého trestního práva poskytnutí místa v orgánu obchodní společnosti úplatkem?

Co je to úplatek, vymezuje § 334 odst. 1 trestního zákoníku těmito slovy: „Úplatkem se rozumí neoprávněná výhoda spočívající v přímém majetkovém obohacení nebo jiném zvýhodnění, které se dostává nebo má dostat uplácené osobě nebo s jejím souhlasem jiné osobě, a na kterou není nárok.

Máme tu tedy několik podmínek.

a. Výhoda

Výhodou se podle zákona rozumí majetkové obohacení nebo jiné zvýhodnění. Jinak řečeno, výhodou může být úplně cokoliv, co bude příjemce vnímat jako motivaci nebo odměnu za své chování, a to dokonce i v případě, že by vůbec nešlo o majetek.

Místo v orgánu významné státní společnosti takovou výhodou být dozajista může, neboť přináší nejen právo na odměnu, ale také vliv a společenské postavení. Ostatně z již uveřejněných odposlechů plyne, že údajní příjemci úplatku o tato místa velmi stáli, takže pro ně byla výhodou.

b. Na kterou není nárok

Aby šlo o úplatek, nesmí mít příjemce právo na dané plnění. Zde příjemci žádné takové právo neměli, takže se tím nemusíme více zabývat.

c. Neoprávněná

Neoprávněnost výhody spočívá v tom, že jde o výhodu, kterou si příjemce nezasloužil jinak. Nejde o to, že by poskytovatel výhody směl tuto výhodu poskytnout, že by to bylo v jeho pravomoci. To bude totiž vždycky, s výjimkou souběhu s dalším trestným činem: vždyť třeba i darovat někomu jakýkoliv finanční obnos se, obecně vzato, smí.

O neoprávněnou výhodu by tedy v našem případě nešlo, kdyby byli nominanti tak kvalitními kandidáty, že by byli na dané místo vybráni tak jako tak. To ovšem zjevně není tento případ, ostatně na jedno z míst byl již vybrán jiný kandidát, který musel ustoupit, a celkově je z odposlechů patrné, že se hledalo místo pro osoby, nikoliv osoby pro místo.

d. Dostává se uplácené osobě nebo s jejím souhlasem jiné osobě

Ve dvou případech se výhody dostávalo přímo potenciálně uplácené osobě, v jednom případě s jejím souhlasem (na její žádost) osobě jiné.

Poskytnutí místa v orgánu obchodní společnosti tedy splňuje všechny čtyři znaky úplatku podle českého trestního práva a je tedy úplatkem.

2. Ale vždyť za ty peníze musejí odvádět práci!

Výhoda může mít i formu směny jednoho plnění za jiné. Jinak by ostatně sotva kdy byla nějaká smlouva svobodně uzavřena (ten, kdo ji uzavírá, ji uzavírá jen proto, že ji považuje za pro sebe výhodnou, že mu přináší užitek). Jinak by také nebyl žádný důvod, proč stíhat třeba pletichy při zadání veřejné zakázky, protože i tam je výsledkem pletich „pouhé“ uzavření smlouvy, na základě které za odměnu něco udělám. Námitka je lichá.

Dodejme k tomu jen na okraj, že na to, abych odváděl nějakou práci, k ní nejprve musím mít potřebnou kvalifikaci, musím ji umět dělat. A to není tenhle případ.

3. Místo v orgánu obchodní společnosti ale znamená odpovědnost za škodu!

Neexistuje žádný případ, kdy by byl kterýkoliv ze členů orgánů státem vlastněných obchodních společností volán k této odpovědnosti, a že by se případů, kdy to bylo na místě, našlo požehnaně! Není to ostatně vůbec reálné nebezpečí. Žalobu by totiž musel podat buď statutární orgán dané společnosti, nebo její akcionář. Tedy buď přímo politici, nebo osoby na politicích přímo závislé. To se sotva může stát.

Navíc členové orgánů jsou pro případ odpovědnosti za škodu pojištěni. Pokud by se jim tedy neprokázala škoda úmyslná (ta se neprokáže téměř nikdy), plnila by pojišťovna, nikoliv oni.

4. Oni šli ale s platem dolu, tak jakápak výhoda?

Jak řečeno, výhoda nemusí být majetková. Místo v orgánu společnosti, jako jsou České dráhy, znamená vliv na hospodaření s miliardovými majetky.

Navíc nestačí poměřit platy, je také třeba zkoumat, jak dlouho má být plat pobírán a co je za něj nutno udělat. Zejména u dozorčí rady to znamená jedno zasedání za čtvrt roku.

5. Dosud se ale úplatkářství takto nevykládalo

V judikatuře ani literatuře nikde nenajdeme, že by poskytnutí takového místa nemělo být úplatkem, ba ani nic, co by to naznačovalo. Naopak tu panuje všeobecná shoda na tom, že úplatkem může být opravdu cokoliv. Tak třeba v učebnici trestního práva (Novotný a kol.) se píše: „Společným objektem trestných činů úplatkářství je zájem na řádném, nestranném, nezištném a zákonném obstarávání věcí veřejného zájmu. […] Úplatkem je výhoda (prospěch), kterého se dostává uplácenému, příp. s jeho souhlasem jiné osobě. Úplatek má zpravidla podobu majetkového prospěchu (peníze, věcné dary, provize, prominutí dluhu), může jím být i prospěch nemajetkový (vykonání soulože, poskytnutí protislužby). V oblasti výkonu státní moci […] a činnosti veřejných činitelů nelze ze zásadních důvodů tolerovat žádné úplatky, a to ani nepatrné hodnoty.

6. Dosud se ale takové „úplatkářství“ nestíhalo

To, že se dosud něco nestíhalo, není důvodem, proč by se to nemohlo začít stíhat. Dosud se ostatně v této oblasti nestíhalo nic, protože se všechno zametalo pod koberec. Stejnou logikou bychom museli říci, že nesmíme stíhat ani úplatky při přidělování veřejných zakázek: ty jsou přece také léta úplně běžné, všichni o tom vědí a nikdo to nestíhá (nestíhal).

Dodejme, že v dosavadních případech bylo obtížné prokázat, že tu skutečně je souvislost mezi poskytnutím nějakého místa a nějakým rozhodnutím ve věci veřejného zájmu. Odlišnost tohoto případu tkví v tom, že je celý obchod zmapován odposlechy a dokonce i veřejnými vyjádřeními jeho aktérů.

7. Pak se ale nedá dělat politika

Proč by nedala? Jenom ji možná konečně opustí lidé, kteří se jí účastnili za účelem dosažení vlastního majetkového prospěchu. Každý politik dostává za svou práci plat a není žádný důvod, proč by bylo nutné, aby si „přilepšoval“ nějakými výhodami.

 

Doplněné otázky

8. Dostal tedy ministr Kalousek úplatek v podobě ministerského postu za podporu vlády?

Nikoliv. Kritériem je, zda ona "protislužba" spočívá v osobní výhodě, nebo ve věci veřejného zájmu. Pokud tedy ministr Kalousek získal ministerský post proto, aby mohl lépe prosazovat svůj politický program a tedy svoji představu o veřjeném zájmu, je všechno v pořádku. Nebo se nám pan ministr tímto svým prohlášením snaží říct, že to bylo nějak jinak?

Autor: Robert Pelikán | úterý 25.6.2013 11:31 | karma článku: 33,34 | přečteno: 2763x
  • Další články autora

Robert Pelikán

O kšeftech a úplatcích

Události, které započaly minulý čtvrtek ve Strakově akademii, postavily naši společnost na největší dějinnou křižovatku od roku 1989. A je to křižovatka neméně důležitá.

20.6.2013 v 8:18 | Karma: 39,39 | Přečteno: 5302x | Diskuse| Politika

Robert Pelikán

Kauza Putna: Jmenuje, nebo může jmenovat?

Nechci se tu vyjadřovat k etickému rozměru kauzy docenta Putny, jiní k němu toho již řekli dost. Doplním jen navýsost stručně rozměr právní. Prezident totiž i z právního hlediska doc. Putnu profesorem jmenovat musí.

21.5.2013 v 14:29 | Karma: 38,83 | Přečteno: 5945x | Diskuse| Politika

Robert Pelikán

Obžaloba na Randáka?

Dočetl jsem se dnes, že obvodní státní zástupce podává obžalobu na Karla Randáka za to, že uveřejnil odměny Jany Nagyové. Nějak tomu nerozumím.

21.3.2013 v 12:44 | Karma: 36,85 | Přečteno: 2173x | Diskuse| Politika

Robert Pelikán

Kterak stát o osm miliard přišel

Blahořečím zpětně ministrovi Kalouskovi, že jsem se nestal členem Rady ČTÚ. Možná mi tím zachránil život, neboť minulý pátek by mne asi skolil infarkt.

13.3.2013 v 8:55 | Karma: 43,79 | Přečteno: 10554x | Diskuse| Ekonomika

Robert Pelikán

Nový občanský zákoník?

Je nevděčným údělem předtočených „hlav“ v Otázkách Václava Moravce, že jejich pár vět je předloženo hostům k rozcupování, aniž by hlava mohla reagovat. Poskytuji tedy svůj komentář alespoň touto formou. Pořad najdete tady.

26.2.2013 v 12:16 | Karma: 28,55 | Přečteno: 4023x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má přes 8 miliard ročně

25. dubna 2024  11:36,  aktualizováno  21:15

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

Prezident má absolutní imunitu. Trump zaměstnal Nejvyšší soud, věří v průtahy

25. dubna 2024  19:09,  aktualizováno  21:06

Většina členů amerického Nejvyššího soudu se ve čtvrtek zdála být skeptická k argumentu...

  • Počet článků 48
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4034x
Právník, který věří tomu, že právo je cesta ke spravedlnosti.

Seznam rubrik